Skip to content
Menu
  • Home
  • Contact me
  • Om Malenami
  • Inredning
  • Mode och Stil
  • Outfits
  • Nya huset

Sten, papper, sax

21 Aug 2010 by Malenami
Love this post:Love this 0

Sten, papper, sax har vi bland annat spelat i bilen på väg till Helsingfors. Det blev lite sent med inläggen på grund av att vi hälsade på M & J vid Skatudden och J underhöll oss med bilder och berättelser från deras resa till New York och Karibien. Han gav oss också en PDF fil på 9 mb (!) med bra tips om vad vi skall besöka när vi åker till The Big Apple – vi är mycket tacksamma:) Vi håller alltså på att planer en resa dit nu i vinter, så alla tips om bra och förmånliga hotell tas emot! Men nu skall jag lägga mig, imorgon blir det mycket program och U2! Vi ses! God natt, rara söta läsare!

hunkydory-11

Klänning Hunkydory, jacka Lindex, skor Asos, skarf Bellarina.

hunkydory-10
hunkydory-11
hunkydory-12
hunkydory-13
hunkydory-14
hunkydory-15
hunkydory-16

Share this:

  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn

3 thoughts on “Sten, papper, sax”

  1. Patricia says:
    21 Aug 2010 at 13:36

    Hej Malena!
    Har beökt NY ganska många gånger (älskar staden!), senast nu i juli. Har på i min blogg gjort en sida med NY-tips: http://patriciaspassion.blogspot.com/p/new-york-tips.html, så ta o kolla in den! Har oxå bloggat om mina dagar i NY skilt, de inläggen hittar du genom att skriva New York i searchen eller kolla under etiketten USA. Du kommer att älska stan! Kram:)

    Reply
  2. Sophia says:
    21 Aug 2010 at 17:17

    Hej!!

    Fin blogg du har!! Har precis hittat dig, kommer definitivt att fortsätta titta in å bli inspireread!!

    Läste att ni planerar en resa till NYC. Härligt!! Var där några dagar nu i sommar! Fantastiskt stad. Vi var först 3 veckor på västkusten å reste runt å sen blev det några intensiva dagar i det stora äpplet! Vi bokade nästan alla hotellnätter via en sida som heter priceline.com. Där väljer man vilken stad, vilken stadsdel och standard på hotellet och sen lägger man bud. Blir budet accepterat betalar man och sen får man se vad man har fått för hotell…mycket spännande! Och vi bodde på detta fina hotell: hudsonhotel.com för ungefär 130 dollar/natt! Lycka till med planeringen och hoppas att ni får en toppenresa!!

    Soliga hälsningar, Sophia

    Reply
  3. Hannah says:
    22 Aug 2010 at 01:06

    Åh, absoluta favoritstaden! Som ett tips: Brooklyn, Brooklyn, Brooklyn. Manhattan är i all sin ståtlighet en aning förlegat, det är i Brooklyn som tha shit händer nuförtiden, :). Hipt o grejt, verkligen.
    Hotell… tja, har inga större tips, skulle själv helst välja något så långt bort från Times Square/the Theatre District som möjligt. Upper West Side är lugnt o skönt, med bra transport. På Lower Manhattan finns flera trevliga boutique-hotels. Själv brukar jag enda up i olika b-hotell pga mycket dämpad ekonomi, :). Januari-mars är lågsäsong i stan (förutom Fashion Week-veckan), så man kan få ganska fina deals på flera bättre hotell. http://www.travelzoo.com/hotels/new-york/ är en bra sida för just olika rabatter, man kan få riktiga kap ifall man håller ögonen öppna.

    Några allmänna tips, if I may (jag blir så till mig då det talas om New York, det bara börjar spruta ut saker. Du kanske är medveten etc. om flera av dessa, men tar dem ändå):

    * Favortiställen för utsikt över the Manhattan skyline:
    * Empire-Fulton Ferry State Park på Brooklyn sidan, med the Brooklyn Bridge på ena sidan o the Financial District tvärs över.
    * the Promenade i Brooklyn Heights, mångmiljon brownstones bakom dig med sköna Lower Manhattan mittemot o Frihetsgudinnan skymtade ute i viken.
    * Gantry State Park i Long Island City. På ena sidan har man Queensboro Bridge o mittemot FN med Empire State Building lysande bakom. Long wooden piers. När jag var där var där typ 3 andra människor, man kunde lägga sig ner på träet o bara njuta av allt man såg framför sig.

    * Använd the subway. Så värt det. Inte bara är det snabbt och säkert och rent, men det är så intressant också, alla dessa människor som inhabiterar New York. Ett 7-dygns-kort kostar ca 27$ och subwayn är i gång 24/7. Visst ska man ta en gul taxi då man är i New York, men beware, det kan ofta vara den långsammaste trafikformen. http://www.hopstop.com/?city=newyork >>>> varifrån vart, hur, hur länge etc. Perfekt för riktningar o sådant.

    * Kom ihåg att alltid memorisera adressernas cross street. Bara ett vägnamn med nummer säger knappt något alls åt nån i New York, man måste alltid säga typ East 3rd Street at 2nd Avenue. Speciellt taxin har ingen aning om vart man ska ifall man inte berättar åt dem den närmaste korsningen. Eller så säger man så här, t.ex. på min föregående resa, berättade för taxichaffisen på flygfältet: to the Pod Hotel, East 51st St, between 2nd and 3rd Aves. Och egentligen var hotellnamnet helt onödigt att ens nämna.

    * Gå, gå, gå! I flera olika neighbourhoods. Det finns så många, o alla har en olika vibe. Det är det som är så fantastiskt med New York, mångsidigheten, alla kan hitta ett ställe de känner sig hemma på. Själv gillar jag som sagt vissa delar av Brooklyn bäst (Park Slope (det nuförtiden nästan dyraste bostadsområdet i NYC, Paul Auster bor här, så fina brownstones o lite mer småstadsvibe), Red Hook (lite vid sidan om, knappt några turister, varuhus, slitet, gammalt hamnområde etc, väldigt intressant ställe att fota på (i nyaste W finns en Mert&Marcus editorial som är fotat just i Red Hook, som modell bl.a. Kirsi Pyrhönen), Williamsburg (the hipster place nr 1, det är här New Yorks uteliv finns, barer etc, vintage butiker, ungt folk), BoCoCa (lugnt bostadsområde med lummiga gator o mycket barn), Dumbo (gamla trafikslokaler omgjorda till chica gallerier o caféer, kullerstensgator, t.o.m. spår av gammal järnväg, väldigt dyra lofthouses)…), men också Lower Manhattan har sina juveler (Lower East Side (smala gator, indie, små caféer o butiker), East Village (indie, mera personlig vibe än West Village som är lite mer posh o sterilt), Chelsea, the Meatpacking District (kullerstensgator med varuhus omlagda till boutiqer med bl.a. Stella McCartney, Alexander McQueen etc omvarvat med slakthus, en salig, så intressant blandning av textures så att säga.)..Soho (bryr jag mig själv inte längre så mycket om, men faktum är att det är den tyngsta shoppingdelen i stan med alla och envar närvarande).

    * Midtown med bl.a. Times Square är ganska så “meeh”. Trist och affärsaktigt, men nog ett måste för en förstagångsbesökare. Kom bara ihåg att det bästa finns utanför den delen av stan, :).

    * En väldigt bra guidebok är NFT-serien, Not For Tourists New York-version. Liten och med mycket användbar info om olika neighbourhoods, allt från var posten o kemtvätten finns till transportmöjligheterna. Det är den som jag bär med mig på gatorna i New York.

    * Kom ihåg att hämta rabattkupong vid Macy*s och Bloomingdale’s. Från infon, med uppvisat pass. Ger -10% på nästan alla dina inköp.

    * The Brooklyn Flea. Ordnas på veckoslut, på vintern inomhus. Ingen kirpputori i finsk bemärkelse, mer som ett ställe för olika konstnärer, designare etc. från Brooklyn där de kan sälja sina saker, få publicitet o utrymme. Hemmagjord choklad, organiska hudkrämer och tvålar, kläder, tavlor, skor, SMYCKEN. Ja alltmöjligt. Ifall man har tid så lönar det sig att ta en titt, man kan kolla vilka som har stånd framme före ett visst veckoslut. http://www.brooklynflea.com/about/

    * Vintertid så är det såklart inte så gemytligt att sitta ute i parker, men stan är full av hurja fina muséer. http://www.ny.com/museums/all.museums.html >>> de flesta uppradade. Lönar sig ändå att kolla öppetider o priser från muséernas egna hemsidor. MoMa och the Met är ju klassikerna med stort K. Sen finns det t.ex. the Frick Collection, som är inhyst i en fantastiskt 5th Ave mansion. Ja, det finns nåt för alla indeed.

    * The Public Library måste man nog se, den är fantastisk. Intill ligger Bryant Park som är en frisk fläkt bland alla skyscrapers. Ett annat ikoniskt ställe att besöka är Grand Central Terminal med sina fina och höga valv.

    * Top of the Rock istället för Empire State Building, absolut. TOTR är nytt, du har en 360 graders vy av stan, OCH du ser Central Park o Empire State Building. Dessutom, knappt några köer (vid ESB kan man ibland få köa länge, länge).

    * Century 21. En jättestor outlet precis bredvid WTC. Kan bli galet, lönar sig att gå tidigt. Man kan fynda alltmöjligt, speciellt männens avdelning lär vara bra (den har jag aldrig provat). Själv har jag bl.a. shoppat Calvin Klein klänningar för 80$/styck.

    Så vill jag tipsa om en bra New York-blogg. Ett par som gillar att fota, äta o gå på konstutställningar, de provar alla nya matställen, går på så många utställningar/installationer etc de hinner o fotar det de ser.
    http://whrtny.blogspot.com/

    Och tja, här är två av mina senaste trip reports till the Big Apple, ifall de kan ge några tips. Den första är inte klar, borde ta itu med saken å det snaraste…. Annars så är tripadvisor en jättebra sida att börja läsa då ni planerar, man får så bra tips o lär sig saker man aldrig ens skulle ha fattat att fråga. Det går livligt till på den spalten.

    http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g60763-i5-k3608532-Trip_report_Through_tears_and_ash_I_came_NYC_April_19_29-New_York_City_New_York.html

    http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g60763-i5-k2349226-TR_Walking_the_streets_of_NYC_25_10_2_11-New_York_City_New_York.html

    Vadå New York-galen….. :). Jag blir alldeles till mig när jag hör att nån ska över Atlanten, vill själv tillbaka bums omedelbart! Kanske ni kan packa ner mig i kappsäcken, :).
    Ni ska ha så härliga planeringsstunder inför er resa, jag är officellt avundsjuk!

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Categories

  • Äventyr (348)
    • Big in Turkey (21)
    • Malenami reser (224)
    • Malenami seglar (57)
    • Malenamis äventyr (83)
    • New York (26)
    • Windfall (8)
  • Flickorna (1)
  • HETKET JA FIILIKSET (157)
  • Inredning (533)
    • Hemma hos (41)
    • Inrednings inspiration (412)
    • Nya huset (34)
    • Vårt hus (170)
  • Inspiration (628)
    • Boktips (28)
    • Filmtips (49)
    • Gott, gott! (151)
    • Skön musik (36)
    • Tänkvärt (190)
    • Träning (79)
    • Vackra, inspirerande bilder (111)
  • KAUPALLINEN KAMPANJA (34)
  • KOTOILU JA HYVINVOINTI (41)
  • Mode och Stil (644)
    • Efva Attling (49)
    • Mode & Stil (251)
    • Shopping (122)
    • Skor (118)
    • Smycken (78)
    • Snyggt (105)
    • Väskor (12)
  • Om Malenami (2,204)
    • #leonochjag (82)
    • Asunto Björndahl (51)
    • Beibi (58)
    • Bloggen (45)
    • Bloggpriset (10)
    • Bröllop (70)
      • Bröllopstips (10)
    • Familj och släkt (122)
    • Förhållandet (87)
    • Frågor och svar (21)
    • Gravid (47)
    • Historiens första Odd Molly-träff (8)
    • Malenami föreläser (7)
    • Malenami tycker om (181)
    • Media (83)
    • Odd Molly-träff 2010 (3)
    • Om Malenami 2008 (83)
    • Om Malenami 2009 (246)
    • Om Malenami 2010 (214)
    • Om Malenami 2011 (208)
    • Om Malenami 2012 (176)
    • Om Malenami 2013 (140)
    • Om Malenami 2014 (90)
    • Om Malenami 2015 (96)
    • Om Malenami 2016 (68)
    • Om Malenami 2017 (57)
    • Om Malenami 2018 (42)
    • Om Malenami 2019 (13)
    • Om Malenami 2020 (9)
    • Tävlingar (123)
    • This and That (164)
    • Våra vänner (55)
  • Outfits (1,502)
    • Ewa i Walla (27)
    • Hunkydory (62)
    • Mina Odd Mollyn (121)
    • Mina outfits 2008 (67)
    • Mina outfits 2009 (220)
    • Mina outfits 2010 (100)
    • Mina outfits 2011 (92)
    • Mina outfits 2012 (97)
    • Mina outfits 2013 (110)
    • Mina outfits 2014 (76)
    • Mina outfits 2015 (58)
    • Mina outfits 2016 (78)
    • Mina outfits 2017 (89)
    • Mina Outfits 2018 (49)
    • Mina Outfits 2019 (10)
    • Mina outfits 2020 (3)
    • Mina outfits 2021 (1)
    • Odd Molly makes my day (144)
    • Shopping i Åbo (8)
    • Shopping i Coccola (29)
    • Sköna Clara (299)
    • TinTin Style (74)
    • Underkläder (16)
    • Vill ha (40)
  • PERHEARKI JA LAPSET (90)
  • Skönhet (457)
    • Frisyrtips (152)
    • Malenami tipsar! (146)
    • Malenamis favoriter (102)
    • Parfym (9)
    • Skönhetstips (172)
  • TYYLI JA MUOTI (286)

Archives

  • March 2023 (1)
  • October 2021 (1)
  • August 2021 (1)
  • June 2021 (1)
  • May 2021 (1)
  • June 2020 (1)
  • April 2020 (1)
  • March 2020 (3)
  • February 2020 (5)
  • January 2020 (6)
  • December 2019 (8)
  • November 2019 (3)
  • October 2019 (9)
  • September 2019 (5)
  • August 2019 (3)
  • June 2019 (1)
  • April 2019 (1)
  • March 2019 (1)
  • February 2019 (2)
  • January 2019 (9)
  • December 2018 (12)
  • November 2018 (8)
  • October 2018 (13)
  • September 2018 (6)
  • August 2018 (3)
  • July 2018 (6)
  • June 2018 (10)
  • May 2018 (16)
  • April 2018 (14)
  • March 2018 (10)
  • February 2018 (24)
  • January 2018 (13)
  • December 2017 (19)
  • November 2017 (14)
  • October 2017 (26)
  • September 2017 (12)
  • August 2017 (21)
  • July 2017 (1)
  • June 2017 (17)
  • May 2017 (24)
  • April 2017 (18)
  • March 2017 (22)
  • February 2017 (30)
  • January 2017 (17)
  • December 2016 (18)
  • November 2016 (22)
  • October 2016 (29)
  • September 2016 (21)
  • August 2016 (15)
  • July 2016 (8)
  • June 2016 (25)
  • May 2016 (12)
  • April 2016 (21)
  • March 2016 (18)
  • February 2016 (15)
  • January 2016 (17)
  • December 2015 (17)
  • November 2015 (17)
  • October 2015 (23)
  • September 2015 (19)
  • August 2015 (18)
  • July 2015 (16)
  • June 2015 (23)
  • May 2015 (15)
  • April 2015 (22)
  • March 2015 (19)
  • February 2015 (18)
  • January 2015 (15)
  • December 2014 (12)
  • November 2014 (21)
  • October 2014 (16)
  • September 2014 (18)
  • August 2014 (23)
  • July 2014 (13)
  • June 2014 (21)
  • May 2014 (20)
  • April 2014 (16)
  • March 2014 (24)
  • February 2014 (29)
  • January 2014 (26)
  • December 2013 (32)
  • November 2013 (30)
  • October 2013 (36)
  • September 2013 (36)
  • August 2013 (27)
  • July 2013 (33)
  • June 2013 (37)
  • May 2013 (32)
  • April 2013 (53)
  • March 2013 (37)
  • February 2013 (40)
  • January 2013 (35)
  • December 2012 (48)
  • November 2012 (48)
  • October 2012 (51)
  • September 2012 (41)
  • August 2012 (41)
  • July 2012 (27)
  • June 2012 (40)
  • May 2012 (39)
  • April 2012 (46)
  • March 2012 (50)
  • February 2012 (45)
  • January 2012 (42)
  • December 2011 (57)
  • November 2011 (65)
  • October 2011 (70)
  • September 2011 (54)
  • August 2011 (55)
  • July 2011 (55)
  • June 2011 (64)
  • May 2011 (77)
  • April 2011 (79)
  • March 2011 (70)
  • February 2011 (66)
  • January 2011 (73)
  • December 2010 (87)
  • November 2010 (70)
  • October 2010 (89)
  • September 2010 (94)
  • August 2010 (96)
  • July 2010 (83)
  • June 2010 (72)
  • May 2010 (85)
  • April 2010 (79)
  • March 2010 (110)
  • February 2010 (91)
  • January 2010 (100)
  • December 2009 (85)
  • November 2009 (73)
  • October 2009 (95)
  • September 2009 (73)
  • August 2009 (55)
  • July 2009 (59)
  • June 2009 (42)
  • May 2009 (59)
  • April 2009 (62)
  • March 2009 (56)
  • February 2009 (61)
  • January 2009 (46)
  • December 2008 (52)
  • November 2008 (26)
  • October 2008 (94)
  • September 2008 (53)

Welcome to Malenami.com

Malenami.com är en blogg om ljuva ting, såsom mode, inredning och inspirerande vackra bilder, men framför allt om guldkanter i vardagen..

Instagram: malenami
Twitter: malenami
Facebook: malenamicom
Email: malena@malenami.com

Archives

Categories

  • Äventyr (348)
    • Big in Turkey (21)
    • Malenami reser (224)
    • Malenami seglar (57)
    • Malenamis äventyr (83)
    • New York (26)
    • Windfall (8)
  • Flickorna (1)
  • HETKET JA FIILIKSET (157)
  • Inredning (533)
    • Hemma hos (41)
    • Inrednings inspiration (412)
    • Nya huset (34)
    • Vårt hus (170)
  • Inspiration (628)
    • Boktips (28)
    • Filmtips (49)
    • Gott, gott! (151)
    • Skön musik (36)
    • Tänkvärt (190)
    • Träning (79)
    • Vackra, inspirerande bilder (111)
  • KAUPALLINEN KAMPANJA (34)
  • KOTOILU JA HYVINVOINTI (41)
  • Mode och Stil (644)
    • Efva Attling (49)
    • Mode & Stil (251)
    • Shopping (122)
    • Skor (118)
    • Smycken (78)
    • Snyggt (105)
    • Väskor (12)
  • Om Malenami (2,204)
    • #leonochjag (82)
    • Asunto Björndahl (51)
    • Beibi (58)
    • Bloggen (45)
    • Bloggpriset (10)
    • Bröllop (70)
      • Bröllopstips (10)
    • Familj och släkt (122)
    • Förhållandet (87)
    • Frågor och svar (21)
    • Gravid (47)
    • Historiens första Odd Molly-träff (8)
    • Malenami föreläser (7)
    • Malenami tycker om (181)
    • Media (83)
    • Odd Molly-träff 2010 (3)
    • Om Malenami 2008 (83)
    • Om Malenami 2009 (246)
    • Om Malenami 2010 (214)
    • Om Malenami 2011 (208)
    • Om Malenami 2012 (176)
    • Om Malenami 2013 (140)
    • Om Malenami 2014 (90)
    • Om Malenami 2015 (96)
    • Om Malenami 2016 (68)
    • Om Malenami 2017 (57)
    • Om Malenami 2018 (42)
    • Om Malenami 2019 (13)
    • Om Malenami 2020 (9)
    • Tävlingar (123)
    • This and That (164)
    • Våra vänner (55)
  • Outfits (1,502)
    • Ewa i Walla (27)
    • Hunkydory (62)
    • Mina Odd Mollyn (121)
    • Mina outfits 2008 (67)
    • Mina outfits 2009 (220)
    • Mina outfits 2010 (100)
    • Mina outfits 2011 (92)
    • Mina outfits 2012 (97)
    • Mina outfits 2013 (110)
    • Mina outfits 2014 (76)
    • Mina outfits 2015 (58)
    • Mina outfits 2016 (78)
    • Mina outfits 2017 (89)
    • Mina Outfits 2018 (49)
    • Mina Outfits 2019 (10)
    • Mina outfits 2020 (3)
    • Mina outfits 2021 (1)
    • Odd Molly makes my day (144)
    • Shopping i Åbo (8)
    • Shopping i Coccola (29)
    • Sköna Clara (299)
    • TinTin Style (74)
    • Underkläder (16)
    • Vill ha (40)
  • PERHEARKI JA LAPSET (90)
  • Skönhet (457)
    • Frisyrtips (152)
    • Malenami tipsar! (146)
    • Malenamis favoriter (102)
    • Parfym (9)
    • Skönhetstips (172)
  • TYYLI JA MUOTI (286)

Malenami on facebook

Malenami on instagram

@malenami
©2025 | Powered by WordPress and Superb Themes!