Jo, alltså den byrån jag fixat upp. Har använt våra knoppar och handtag som lämnat över från köksskåpen – sådana handtag som finns i varje K-Rauta och Kodin Terra. Inget speciellt med dem. Drömmer om de perfekta knopparna till min fina byrå. Tittat runt på inspirerande inrednings-webbshoppar och hittat en del härligt, t.ex vid Country by Mail och Lundagård. Utsökt knopp-utbud hos dem båda, men saknar ännu bra och snygga handtag eftersom lådorna på byrån är ganska tighta och man måste verkligen ta i för att få upp dem.
Städade av byrån så ni kan se hur den ser ut:) Obs, en knopp är guld och den andra är silver.
Här nedan knoppar från Country by Mail:
Och hos Lundagård finns:
Har ni någon aning om denna knopp-vetenskap? Knopp-paradis? Andra tips och funderingar?
Stjärnknopparna har jag på den där låga byrån TV:n stod på om ni minns? Med korgarna i? De är ganska små. Jag skulle satsa på nåt XL.
Inga vita porslinsknoppar i alla fall, de syns inte mot den vita byrån. Tror det blir snyggare med mörkare knoppar eller t.ex. den i mitten i översta raden från Country by mail. Handtag är svårt att hitta, mycket svårare än knoppar. Ikea har haft några gråsvarta lite rejälare handtag, men de verkar inte finnas kvar i sortimentet längre. Har ni Minimani i Kokkola? Där brukar det finnas en hel del. Här finns också många olika modeller: http://www.helakauppa.com/tuotteet/VETIMET/vetimet.html
Hej,
Vilken fin byrå, jag om gillar vitt och blått skulle ha tagit de vita porslinsknopparna med blå blad, charmiga knoppar! Har sett på dem själv till en byrå jag har 🙂
Vad du än väljer blir det nog bra.
Vilka fina bilder på dig från Helsingfors, synd att det var strul med röstningsfunktionen. Jag fick röstat utan problem och rösten var given 😉
Ha en riktigt trevlig helg!
Kramar från grannstaden
Katja Maria (inredningsbutik) i Jakobstad har några av knopparna ovan. För 3,90€ om jag minns rätt. Köpte några riktigt snygga trots att jag inte har någonstans att sätta den än… lycka till!
Hej vackraste
jag rekommenderar http://www.anthropologie.eu/europe/page/home
Världens ABSOLUT bästa affär!
Kyss
De högst upp i mitten tycke jag skulle passa! Ser någorlunda da grepp-vänliga ut också 🙂
Knoppen högst upp i mitten XL tycker jag e riktigt charmig men det är nog svårt att hitta handtag som passar dem. Erkin Halli i Jeppis hade för ett tag sen ganska många olika varianter men i svart, grå, bruna nyanser. Älskar annars er byrå!
Hej!
Jag har en sån där porslinknopp i skåpdörren som är också ganska tight. Den är inte den lättast att använda, den brukar rulla i handen och är lite svårt att ta i. Men vacker är den nog. 🙂
Jag tycker faktiskt att byrån ser roligt ut nu som den är, men känner igen måste-få-begäran.
Jag slår även ett slag för Katarina Maria i Jakobstad. Hon har mysiga knoppar. Sunds trädgård tror jag också har knoppar.