Samarbete med Peab. Samtliga bilder tagna av fotograf Jenni Virta.
Det roliga var ju gången hela familjen blev bokad för ett fotouppdrag för Peab. Ni vet Peab, som är ett av Nordens ledande bygg- och anläggningsföretag med cirka 15.000 anställda. Det är många det! Koncernen har kontor i Sverige, Finland och Norge och i Finland bygger Peab i åtta städer (Helsingfors, Åbo, Tammerfors, Jyväskylä, Kuopio, Vasa, Seinäjoki och Uleåborg). Och vart man än kommer brukar man se deras logga på bilar, bygganläggningar och höghus.
Leon tyckte det var extra roligt att få kläcka äggen.
Jag och Leon kom redan dagen innan till hufvudstaden och hade en rolig dag tillsammans! Gick på restaurang och åkte spårvagn (!). Mattias flög in sent på kvällen.
Tidigt morgonen därpå kom fotografen Jenni, som jag jobbat med mycket de senaste åren, och hämtade oss. Vi satte kurs mot östra Helsingfors. Där Peab just höll på få färdigt vackra lägenhetskomplex i Kruunuvuori. Vi kom in i en ljus och mysig lägenhet, med stor balkong och härlig bastuavdelning. Det var roligt att träffade gamla bekanta från reklambyrån Briiffi, de är företaget som tagit sig an Peabs nya projekt. (Briiffi är en reklambyrå, jag samarbetat med och hade också en av mina första föreläsningar om bloggandet för. We go way back;).
Många av bilderna blev väldigt improviserade, då yrvädret Leon kom springande i långkalsonger och HOPPADE på oss skrattande!
Ny kompis!
Även om det var fejkmat, tyckte Leon det skulle var rätt och riktigt. Alltså INGA GRÖNSAKER.
Det är inte ofta man mar en så mysig jobbdag, med massa pussar och kramar!
hrrm.. tur hade jag mina springstrumpor. Så snygga.
♡
Mattias spelade första gången Afrikas stjärna.
Sen hade jag “födelsedag” och fick höra en “serenad”.
…som ni kanske förstår valde jag att visa er några av de bilder som kanske inte kommer att gå i tryck.
HA HA HA!