Så länge de stått med nosarna i vädret, vänt mot havet. Väntat, väntat på att isen skulle smälta.
Nog för att min far – Pappa Kaptenen (som är fastighetsförmedlare på riktigt) brukar segla på julafton, ha upp båten en ytte-pytte stund då det är som kallast och mest snö. Sedan är det bara att lägga båten i plurret igen. Gör inget om det finns is, nehej. Man kan ju beställa isbrytare, eller hacka sig igenom, motorn på fullvarv. Ja det finns många sätt.
Här är det Läkarens fina Swan som doppas.
Om ni är riktigt uppmärksamma så ser ni hur hennes leende blir bredare och bredare…
Iih!
Jag har ibland skrivit om Pekka och Raimo här på bloggen. Detta är Pekka.
Och dethär är Raimo.
Dessa herremän har jag känt nästan hela mitt liv.
Kiss me Boijan spinner av förtjusning.
(text lånat från ett tidigare inlägg: Om någon undrar så står det “Kiss me Boijan!” på båten. Jo. Det är så sant att jag skäms. Men ändå lite gulligt, väl? Sade för flera år sedan åt Pappa kaptenen att jag tyckte det var coolt att Tom Cruise hade målat texten “Kiss me Kate!” på nosen av sitt 63 år gamla flygplan, en P51 Mustang.)
Snipp, snapp snut då var det bara att lätta ankar och styra ut!
Tur att jag var född i mars, annars hade det väl blivit på en segelbåt. Jag lär ska ha blivit till på en i alla fall och alla mina somrar som barn var på segelbåt. När jag var 7 år och började skolan kunde jag inte läsa och skriva, men simma och förtöja båten, plus lite annat sådant. 🙂 Så visst, jag förstår längtan.
Underbart!!!
Åh vilka jättefina bilder. Jag som äslkar att fota båtar, hade velat vara på plats 🙂
Ha en fin dag